Skansen Wdzydze

Najstarszy skansen w Polsce

We Wdzydzach znajduje się najstarszy skansen na ziemiach polskich na wolnym powietrzu, a zarazem największy w północnej części kraju. Założyli go w 1906 roku miejscowy nauczyciel Izydor i jego żona Teodora Gulgowscy.

Zafascynowani kulturą kaszubską gromadzili przedmioty sztuki ludowej, stare sprzęty gospodarcze itp. Od lat jest to muzeum ich imienia. Tworząc je zaczęli od kupienia od miejscowego gospodarza XVIII-wiecznej chaty tzw. gburskiej. Umieścili w niej zbiory kaszubskich haftów, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Rozbudowywany przez lata muzeum prezentuje obecnie zwiedzającym zabudowę dawnej wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVIII do połowy XXw. Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem malowniczego jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia: chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Muzeum atrakcyjne jest dla zwiedzających przez cały rok – szczególnie przez osoby ceniące ciszę i walory przyrody.

Godziny otwarcia:

Skansen jest czynny przez cały rok, również w niedziele oraz niektóre święta.

Szczegółowy plan znajdą Państwo na stronie Skansenu:

http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/informacje.html

Adres:
Wdzydze Kiszewskie – 34 km
83-406 Wąglikowice
tel. 58 686 11 30

Najstarszy Skansen w Polsce , Skansen w Wdzydzach Kiszewskich
2017-02-19T12:31:45+00:00